SMM02070C2431FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C2431FBP00
Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.43kOhm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Working Voltage :
350V
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Pbfree Code :
yes
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay SMM02070C2431FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 2.43kOhm, ±1%, -55°C~155°C