SMM02070C2400FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C2400FBP00
Description
RES 240 OHM 1% 1W MELF 0207
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Radiation Hardening :
No
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Working Voltage :
350V
Package / Case :
MELF, 0207
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Resistance :
240Ohm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
1W
Diameter :
2.2mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay SMM02070C2400FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 240Ohm, ±1%, -55°C~155°C