SMM02070C2200FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C2200FBP00
Description
RES SMD 220 OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
400mW
Diameter :
2.2mm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Voltage - Rated :
350V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
5.8mm
Resistance :
220Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
350V
Weight :
76.997305mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
2.2mm
Package / Case :
MELF, 0207
Vishay SMM02070C2200FBP00
SMM0207 Series, Thin Film, 220Ohms, 1W, ±1%, -55°C~155°C