SMM02070C1509FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C1509FBP00
Description
RES SMD 15 OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
MELF, 0207
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
SMM0207
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Diameter :
2.2mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
350V
Power Rating :
400mW
Contact Plating :
Tin
Resistance :
15Ohm
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Lead Free
Weight :
76.997305mg
Voltage - Rated :
350V
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Vishay SMM02070C1509FBP00
FIXED RESISTOR SMM0207 Series, Thin Film, 15Ohm, ±1%, -55°C~155°C