SMM02070C1009FBS00
Mfr.Part #
SMM02070C1009FBS00
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1W MELF
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
1W
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.2mm
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Published :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Resistance :
10Ohm
9 Weeks
Vishay SMM02070C1009FBS00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 10Ohm, ±1%, -55°C~155°C