SMM02070C1005FBP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02070C1005FBP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10M OHM 1% 1W MELF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
MELF, 0207
Construction :
Cylindrical
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Series :
SMM0207
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistance :
10MOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Working Voltage :
350V
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Vishay SMM02070C1005FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 10MOhm, ±1%, -55°C~155°C