SMM02040E7501BB100
Mfr.Part #
SMM02040E7501BB100
Description
RES 7.5K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Inside Diameter :
5.7 mm
Tolerance :
±0.1%
Product Type :
Circuit Board Hardware - PCB
Package / Case :
MELF, 0204
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Hardware
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Category :
Circuit Board Hardware - PCB
Size / Dimension :
0.055 Dia x 0.142 L (1.40mm x 3.60mm)
Length :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Width :
0.03 in
Resistance :
7.5 kOhms
Type :
Wash Away Spacer
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
Series :
SMM0204
RoHS :
Details
BIVAR
Number of Terminations :
2
Brand :
BIVAR
Product :
Component Mounts
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Mini MELF
Outside Diameter :
9.5 mm
Vishay SMM02040E7501BB100
SMM0204 Series, Thin Film, 7.5 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 125°C