SMM02040E5609BB300
Mfr.Part #
SMM02040E5609BB300
Description
RES 56 OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Thin Film
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Width :
1.4mm
Resistance :
56Ohms
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mini MELF
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
1.4mm
Vishay SMM02040E5609BB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C