SMM02040E5602BB300
Mfr.Part #
SMM02040E5602BB300
Description
RES 56K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
56kOhms
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Width :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay SMM02040E5602BB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C