SMM02040E5601BB300
Mfr.Part #
SMM02040E5601BB300
Description
RES 5.6K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
5.6kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay SMM02040E5601BB300
SMM0204 Series, Thin Film, 5.6kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C