SMM02040D1002BB000
Mfr.Part #
SMM02040D1002BB000
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Number of Terminations :
2
Length :
3.6mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Diameter :
1.4mm
Tolerance :
±0.1%
Mini MELF
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10kOhms
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay SMM02040D1002BB000
SMM0204 Series, Thin Film, 10kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C