SMM02040C8252FB300
Mfr.Part #
SMM02040C8252FB300
Description
RES 82.5K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Contact Plating :
Tin
MELF, 0204
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.4mm
Resistance :
82.5kOhms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Length :
3.6mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Vishay SMM02040C8252FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 82.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C