SMM02040C8251FB000
Mfr.Part #
SMM02040C8251FB000
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
8.25kOhms
Diameter :
1.4mm
MELF, 0204
Power Rating :
250mW
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.6mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
155°C
Tape and Reel (TR)
Vishay SMM02040C8251FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 8.25kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C