SMM02040C8250FB000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C8250FB000
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 825 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
825Ohms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Mini MELF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Diameter :
1.4mm
Number of Terminations :
2
Length :
3.6mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Width :
1.4mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
MELF, 0204
Series :
SMM0204
Vishay SMM02040C8250FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 825Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C