SMM02040C8201FB000
Mfr.Part #
SMM02040C8201FB000
Description
RES 8.2K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Resistance :
8.2kOhms
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
MELF, 0204
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
200V
Width :
1.4mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Mini MELF
Diameter :
1.4mm
Contact Plating :
Tin
Vishay SMM02040C8201FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 8.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C