SMM02040C8200FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C8200FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 820 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
820Ohms
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
MELF, 0204
Voltage - Rated DC :
200V
Supplier Device Package :
Mini MELF
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Width :
1.4mm
Tolerance :
±1%
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Series :
SMM0204
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.4mm
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Vishay SMM02040C8200FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 820Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C