SMM02040C7871FB300
Mfr.Part #
SMM02040C7871FB300
Description
RES 7.87K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Resistance :
7.87kOhms
Lead Free
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thin Film
Diameter :
1.4mm
Width :
1.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
1 (Unlimited)
Length :
3.6mm
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Vishay SMM02040C7871FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 7.87kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C