SMM02040C7509FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C7509FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 75 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Mini MELF
Width :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Weight :
21.99923mg
Length :
3.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
75Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
200V
Series :
SMM0204
Package / Case :
MELF, 0204
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Tin
Diameter :
1.4mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Vishay SMM02040C7509FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 75Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C