SMM02040C7502FB300
Mfr.Part #
SMM02040C7502FB300
Description
RES 75K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Width :
1.4mm
Resistance :
75kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
21.99923mg
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Published :
Length :
3.6mm
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Mini MELF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
MELF, 0204
Diameter :
1.4mm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay SMM02040C7502FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 75kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C