SMM02040C7501FB300
Mfr.Part #
SMM02040C7501FB300
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
Width :
1.4mm
Series :
SMM0204
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.6mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
1.4mm
Resistance :
7.5kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay SMM02040C7501FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C