SMM02040C7501FB000
Mfr.Part #
SMM02040C7501FB000
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mini MELF
Voltage - Rated :
200V
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
1.4mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Tape and Reel (TR)
Weight :
21.99923mg
MELF, 0204
Length :
3.6mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Resistance :
7.5kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay SMM02040C7501FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C