SMM02040C7500FB300
Mfr.Part #
SMM02040C7500FB300
Description
RES 750 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
MELF, 0204
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
1.4mm
Contact Plating :
Tin
Size Code :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
750Ohm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Series :
SMM0204
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW