SMM02040C7500FB000
Mfr.Part #
SMM02040C7500FB000
Description
RES 750 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
750Ohms
Width :
1.4mm
MELF, 0204
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Diameter :
1.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
Vishay SMM02040C7500FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 750Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C