SMM02040C6819FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6819FB300
Description
RES 68.1 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
1.4mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Diameter :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
68.1Ohms
SMM0204
Voltage - Rated DC :
200V
Mini MELF
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
21.99923mg
Length :
3.6mm
Vishay SMM02040C6819FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 68.1Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C