SMM02040C6818FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C6818FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 6.81 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
MELF, 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Width :
1.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
6.81Ohms
Series :
SMM0204
Supplier Device Package :
Mini MELF
Published :
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Vishay SMM02040C6818FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 6.81Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C