SMM02040C6809FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6809FB300
Description
RES 68 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
68Ohm
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free
Construction :
Cylindrical
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Diameter :
1.4mm
Size Code :
Vishay SMM02040C6809FB300
FIXED RESISTOR SMM0204 Series, Thin Film, 68Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C