SMM02040C6802FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6802FB300
Description
RES 68K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.4mm
Series :
SMM0204
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.6mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Mini MELF
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mount :
Surface Mount
Diameter :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
68kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay SMM02040C6802FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 68kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C