SMM02040C6209FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6209FB300
Description
RES 62 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.4mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
62Ohms
Length :
3.6mm
Width :
1.4mm
SMM0204
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Weight :
21.99923mg
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Vishay SMM02040C6209FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 62Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C