SMM02040C6049FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6049FB300
Description
RES 60.4 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Voltage - Rated :
200V
Size Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Resistance :
60.4Ohm
Power Rating :
250mW
Diameter :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C