SMM02040C6042FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6042FB300
Description
RES 60.4K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Stock
990
In Stock :
990
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Length :
3.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Diameter :
1.4mm
Thin Film
Published :
2012
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance :
60.4kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Width :
1.4mm
Weight :
21.99923mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay SMM02040C6042FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 60.4kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C