SMM02040C6041FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6041FB300
Description
RES 6.04K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Composition :
Thin Film
Diameter :
1.4mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Not
Size Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Surface Mount :
yes
Resistance :
6.04kOhm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Vishay SMM02040C6041FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C