SMM02040C6040FB000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C6040FB000
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 604 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Mini MELF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
MELF, 0204
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMM0204
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Resistance :
604Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.6mm
Military Standard :
Not
Vishay SMM02040C6040FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 604Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C