SMM02040C5900FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5900FB300
Description
RES 590 OHM 1% 1/4W MELF 0204
MELF, 0204
Length :
3.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.4mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
590Ohms
Military Standard :
Not
SMM0204
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Lead Free
Published :
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Vishay SMM02040C5900FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 590Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C