SMM02040C5629FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5629FB300
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Resistance :
56.2Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Length :
3.6mm
Mini MELF
Published :
Series :
SMM0204
Diameter :
1.4mm
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Vishay SMM02040C5629FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56.2Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C