SMM02040C5622FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5622FB300
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Width :
1.4mm
Resistance :
56.2kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Length :
3.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Diameter :
1.4mm
Vishay SMM02040C5622FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C