SMM02040C5621FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5621FB300
Description
RES 5.62K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
5.62kOhms
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Length :
3.6mm
Composition :
Thin Film
Diameter :
1.4mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Vishay SMM02040C5621FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 5.62kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C