SMM02040C5609FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5609FB300
Description
RES 56 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
56Ohms
Voltage - Rated :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Composition :
Thin Film
Weight :
21.99923mg
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
1.4mm
Length :
3.6mm
Series :
SMM0204
Voltage - Rated DC :
200V
Contact Plating :
Tin
Diameter :
1.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay SMM02040C5609FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C