SMM02040C5602FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5602FB300
Description
RES 56K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Mini MELF
ROHS3 Compliant
Diameter :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Length :
3.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
Resistance :
56kOhms
Factory Lead Time :
37 Weeks
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Package / Case :
MELF, 0204
Voltage - Rated :
200V
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
SMM0204
Voltage - Rated DC :
200V
Military Standard :
Not
Vishay SMM02040C5602FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 56kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C