SMM02040C5601FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5601FB300
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Diameter :
1.4mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Size Code :
Resistance :
5.6kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
MELF, 0204
Power Rating :
250mW