SMM02040C5600FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5600FB300
Description
RES 560 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diameter :
1.4mm
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Size Code :
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistance :
560Ohm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Vishay SMM02040C5600FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 560Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C