SMM02040C5230FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5230FB300
Description
RES 523 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
7 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.4mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.6mm
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
MELF, 0204
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Resistance :
523Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Vishay SMM02040C5230FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 523Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C