SMM02040C5112FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5112FB300
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Resistance :
51.1kOhm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Diameter :
1.4mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
250mW
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Vishay SMM02040C5112FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C