SMM02040C5111FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5111FB300
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Series :
SMM0204
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
1.4mm
Resistance :
5.11kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Package / Case :
MELF, 0204
Diameter :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Published :
Length :
3.6mm
Supplier Device Package :
Mini MELF
Military Standard :
Not
Vishay SMM02040C5111FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 5.11kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C