SMM02040C5111FB000
Mfr.Part #
SMM02040C5111FB000
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Tolerance :
±1%
Length :
3.6mm
AEC-Q200
Diameter :
1.4mm
Width :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Mini MELF
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
5.11kOhms
Series :
SMM0204
Vishay SMM02040C5111FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 5.11kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C