SMM02040C5102FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5102FB300
Description
RES 51K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Stock
198
In Stock :
198
Resistance :
51kOhms
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Length :
3.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
2
Width :
1.4mm
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Mini MELF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
1.4mm
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
SMM0204
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2017
Composition :
Thin Film
Vishay SMM02040C5102FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 51kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C