SMM02040C5101FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5101FB300
Description
RES 5.1K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Size Code :
MELF, 0204
Diameter :
1.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
21.99923mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
SMM0204
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
5.1kohm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Radiation Hardening :
No
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Free :
Lead Free
Vishay SMM02040C5101FB300
FIXED RESISTOR SMM0204 Series, Thin Film, 5.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C