SMM02040C5100FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5100FB300
Description
RES 510 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Other Names :
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
510 Ohms
Positronic
Package / Case :
MELF, 0204
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Composition :
Thin Film
Brand :
Amphenol Positronic
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Subcategory :
D-Sub Connectors
Size / Dimension :
0.055 Dia x 0.142 L (1.40mm x 3.60mm)
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Mini MELF
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Vishay SMM02040C5100FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 510 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 125°C