SMM02040C4998FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4998FB300
Description
RES 4.99 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.4mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
4.99Ohms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Mini MELF
Diameter :
1.4mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.6mm
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Series :
SMM0204
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thin Film
Vishay SMM02040C4998FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 4.99Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C