SMM02040C4994FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4994FB300
Description
RES 4.99M OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.4mm
Diameter :
1.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
MELF, 0204
Length :
3.6mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Mini MELF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMM0204
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Resistance :
4.99MOhms
Vishay SMM02040C4994FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 4.99MOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C