SMM02040C4993FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4993FB300
Description
RES 499K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
250mW
Published :
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Resistance :
499kOhm
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Not
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
1.4mm
Series :
SMM0204
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay SMM02040C4993FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 499kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C